- Úvod
- Suiseki a fosílie
- Suiseki dendrit v pískovci "Akvarel"
Suiseki dendrit v pískovci "Akvarel"
- TOPSELECT max

- Kompletní specifikace
- Parametry
- Komentáře 0
- Suiseki dendrit v pískovci "Akvarel"790 Kč
Tento pískovec s dendritem splňuje podmínky kategorie kvality topselect max ve svém druhu hlavně proto, že má atraktivní výjimečnou kresbu s dendritu po celé své ploše a k ní vhodný tvar. Kresba vytváří křivky a hroznové struktury a jako celek působí nádherný akvarel. Povrch je úplně bez porušení a zásahu. Kámen je bez daiza (misky).
Úžasný kus mimořádného vzhledu a vzácný k nalezení, takové atypické suiseki.
Informace o suiseki kamenech najdete zde.
Dendrit je agregát (seskupení) malých krystalů nebo krystalových zrn se strukturou fraktálu. Název pochází z řeckého déndron, doslova „strom“. Dendrity jako drobné keříčkovité povlaky na vzorcích hornin nebo minerálů vznikají rychlou krystalizací minerálů z roztoků, infiltrací praskliny v hornině nebo štěpné rovině. Dendrity obecně tvoří oxidy nebo hydroxidy manganu a železa (goethit, psilomelan, pyroluzit, limonit), ty mají většinou tmavou barvu.
Pískovec je zpevněná, klastická usazená hornina. Zjednodušeně lze horninu označit za pískovec tehdy, pokud podstatnou část tvoří zrna o velikosti 0,06 až 2 mm. Velmi časté jsou křemenné pískovce, kde podstatnou část zrn tvoří křemen. Pískovec vzniká stmelením zrn (odborně řečeno tzv. klastů - obvykle křemene, živců a horninových úlomků jako jsou např. silicity) tmelem. Tento tmel je velmi často karbonátový nebo železitý. Mezerní hmotě (např. jílovité) se říká matrix. Složení pískovce se liší podle místa výskytu. Pískovec mívá velmi různé barvy: od šedé přes žlutou až k červené (indikuje přítomnost oxidů železa), někdy může být i vícebarevný. Snadno se drolí a zvětrává. Hojně se využívá ve stavebnictví, sochařství a ke kamenickým účelům.