Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Malé kameny jako šperk
 3. Ametrín šperkový broušený

Ametrín šperkový broušený

 • NOVINKA
 • TOPSELECT max

Vždy dostanete zobrazený kus

Výběrový šperkový ametrín č. produktu 4023 má špičkovou kvalitu topselect max. Bolívijský ametrín vybraný z více kusů hlavně pro svoji velikost, proto... celý popis
Nejsme plátci DPH
7 950 Kč
ks
číslo produktu: 4023
Kompletní specifikace

Výběrový šperkový ametrín č. produktu 4023 má špičkovou kvalitu topselect max.

Bolívijský ametrín vybraný z více kusů hlavně pro svoji velikost, protože tehdy je lépe vidět ceněná charakteristická rozdílnost citrínové a ametystové části, a které mají výrazné typické barvy a žádanou ostrou hranici mezi nimi. Brus je precizní, efektivně přizpůsobený jeho původnímu tvaru. V jednom rohu je ukrytá malá průhledná inkluze, která je vlastně znakem pravosti a která se buď třpytí nebo zneviditelní.

Ametrín je uložený v průhledné plastové krabičce s polstrováním, která je součástí dodávky.

Informace o systému hodnocení kvality najdete zde a všeobecné informace o ametrínu zde.

Ametrín je velmi vzácný přírodní drahý kámen tvořený kombinací ametystu a citrínu. Velká většina ametrínů pochází z Bolívie, nachází se však také v menším množství v Brazílii a Indii, v drahokamové kvalitě se ale nalézá jenom na jediném místě světa, a to v Bolívii v dole zvaném Anahí. Zbarvení krystalických křemenů závisí na teplotě při krystalizaci a je způsobeno různým stupněm oxidace železa. Unikátní drahokam začíná růst buď jako citrín nebo ametyst a změna fyzikálních a chemických podmínek prostředí jednoduše naruší poklidný vývoj krystalu a promění ho v jeho nejbližšího příbuzného. Fascinující spojení různých odstínů fialové, které přechází do žluté až žlutooranžové anebo naopak je skutečně vzácné.

Zajímavosti o ametrínu

 1. Ametrínu se jinak říká i bolivianit, protože se ve velkém těží pouze v Bolívii, ale na trhu se objevuje i pod názvy trystin, dvoubarevný křemen nebo ametyst-citrín.
 2. Ametrín je národním kamenem Bolívie.
 3. Barvu ametrínu způsobuje přítomnost železa. K purpurovému zabarvení vedou přirozenou radiací zoxidované železičité ionty, kdežto na odstínech žluté se podílí železité ionty.
 4. Když se ametrín poprvé objevil na trzích v Bolívii, Brazílii a Uruguayi, lidé si mysleli, že neznámý kámen je syntetický.
 5. Důl Anahí produkuje kromě ametrínu i citrín, ametyst, anahit (čirý křemen s kapkou fialové), dvoubarevný citrín (žluto-čirý) a dvoubarevný ametyst (fialovo-čirý).
 6. Žádný jiný nerost se ametrínu vybarvením nepodobá.
 7. Šperky s ametrínem lze nosit denně. Je totiž tvrdý (7 na Mohsově stupnici) a poměrně dobře odolný při styku s kosmetikou a domácími čisticími prostředky. Avšak ani nezdolný ametrín nezvládne necitlivé chování.
 8. Ametrín se spojuje s šestou čakrou, jež odpovídá mysli a poznání.
 9. Ametrín se nejčastěji kombinuje se stříbrem a bílým zlatem.
 10. Hodnota tohoto fascinujícího drahokamu se odvíjí především od jeho velikosti, protože čím větší kámen, tím lépe vyniknou citrínové i ametystové odstíny. Velký zájem tedy vzbuzují kameny nad 5ct.

Mýty a legendy

V jihovýchodní Bolívii, nedaleko hranic s Brazílií, se nachází jediný komerční důl s ametríny na světě zvaný Anahí. Legenda tvrdí, že španělský dobyvatel Don Felipe de Urriola y Goitia lokalitu hluboko v džungli objevil na začátku 17. století. Zamiloval se do tamní princezny Anahí a oženil se s ní. Když se však chystal vrátit za manželkou do své domoviny, rozhodl se ho tchán a náčelník kmene Ayoreo zabít. Anahí pomohla Donu Felipovi utéci, ale za svoji statečnost však zaplatila životem. Zemřela v jeho náručí, předtím mu však ještě stihla darovat neobvyklý dvoubarevný kámen, který symbolizoval rozdělení jejího srdce mezi manžela a její lid. Don Felipe následně vzácný drahokam představil své královně a Evropě.

Druhá variace legendy vypráví o princezně Anahí s fialkovýma očima. Která jednou v džungli potkala bledého muže v brnění na koňském hřbetě. Místo toho aby se ukryla, běžela za otcem náčelníkem, aby se mu svěřila s tím co viděla a aby jeho i svůj lid varovala. Během vyprávění však dobyvatel její vesnici zničil a Anahí smrtelně zranil. Po dceřině smrti nosil náčelník u sebe ametrín jako připomínku lásky ke svému lidu i krásné dceři.

Po následující tři staletí zůstala těžko dostupná oblast ztracena a mimo pozornost veřejnosti. Znovu ji objevili až v 60. letech 20. století a o deset let později si ametrín získal zaslouženou pozornost i na trhu. Ametrín je drahokam, který se jistě v budoucnu ještě „blejskne“ a hodně o něm ještě uslyšíme…

 

Parametry
kvalita produktutopselect max
hmotnost22ct
rozměry vxšxh18x16,5x11mm
země původuBolívie - Santa Cruz, Anahí Mine
Naše přednosti

Každý kus má vlastní autentické zobrazení a přesné parametry.

Každý kus má svoji objektivní specifikaci a hodnocení kvality.

Náhrdelníky jsou náš design a naše ruční výroba.

Se zákazníky komunikujeme co nejvíc osobně a jednotlivě.

Recyklujeme obalový materiál a myslíme ekologicky.

Důležité informace

Pro objednávky ze států s měnou EUR zvolte vpravo nahoře měnu EUR.

Po dohodě jsme schopni odeslat zboží po celé EU a zasíláme po platbě předem.

Zákaznická linka ARTSELECT
Peter Komarňanský
Všechna práva vyhrazena ARTSELECT.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz